Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą
„Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2015-2018, 0059/NPRH4/H1b/83/2015,
Julian Przyboś – edycja tekstów rozproszonych i niepublikowanych.

I01 [najładniejszy dworzec]

I01 [najładniejszy dworzec]

Notatki dotyczące sytuacji architektury i sztuki w powojennej Europie są dość chaotyczne i skrótowe. Trudno na ich podstawie zrekonstruować tok myśli Przybosia. Punktem wyjścia dla refleksji jest zachwyt nowoczesną architekturą dworca kolejowego. Podziwiany obiekt to prawdopodobnie dworzec w Mediolanie otwarty w 1931 r. Potężna konstrukcja z żelaza i szkła mogła się Przybosiowi podobać, choć trudno uwierzyć, że nie skrytykował elementów secesji wyraźnie obecnych w architekturze Milano Centrale. Być może zaprojektowany jeszcze w 1912 r. dworzec mediolański wydał się poecie reprezentatywny dla dziewiętnastowiecznej architektury kolejowej i został w notatkach przywołany jako przykład krytykowanych tendencji. W dalszej części notatki Przyboś wspomina rzymską prawdopodobnie galerię przy via Nazionale, być może więc najładniejszego dworca świata także należy szukać w Rzymie. Mógłby to być Roma Termini - modernistyczny obiekt oddany do użytku w 1950 r. z charakterystyczną fasadą złożoną z naprzemiennych pasów jasnego muru i okien.  

 

Treść notatki:

Architektura - najładniejszy dworzec na świecie - ładny w znaczeniu etymolog[icznym], tak przejrzysty, celowy, lekki, że jakby nieobecny, gdy się pomyśli, że z pojęciem dworca kolej[owego] kojarzymy ciężkie gmaszyska z XIX w. - jest taki w Mediolanie, ta architektura bardzo podobna do [...] - Po wojnie odrodzenie architektury Eur[opy] (niestety dla bogatych) wille do sprzedania - teren współgra z kompozycją lekkich domów w szkle i świetle - w sztuce stosowanej do wyrobów przemysłowych [...], kształt maszyny do pisania [...] czy telefonu, krzesła

Malarstwo: Giorgio Morandi - a Galeria na via Nazionale

kryzys - tęsknota do pozaabstrakcyjnej sztuki - Pop art. - nie sztuka, ale wulgarna sztukanina (sztukowanie rupieci i odpadków ze śmietnika)  

Poezja i futuryzm - uśmiechnął się epizod bez znaczenia - a jednak,

Micini

Przekłady: literatura tak jak sztuka robi się światowa

agencje wydawnicze

DOKUMENTY
1) I01 architektura - najładniejszy dworzec świata
II02 Mieszkanie

II02 Prośba o zamianę mieszkania skierowana przez Danutę Kulę do Przewodniczącego Rady Narodowej w Warszawie. Pismo opatrzono datą 1 grudnia 1969. Prośba nie została zrealizowana, Przybosiowie nie otrzymali niżej położonego czy bardziej wygodnego mieszkania, a poeta ostatnie miesiące życia spędził w domu pracy twórczej w Oborach, w przestronnym, parterowym pokoju.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką plików cookies.

Rozumiem